Amortyzatory

damper 2118130 1280 300x225

Amortyzatory samochodowe to mechanizm montowany w każdym aucie. Jego zadaniem jest zapewnienie kierowcy i pasażerom komfortu podróży i bezpieczeństwa poprzez tłumienie drgać wynikających z nierówności powierzchni drogi. Dzięki amortyzatorom samochód nie podskakuje, a  pewnie trzyma się drogi nawet w trudnych warunkach.

Za co odpowiadają amortyzatory?

Najważniejsze funkcje tego mechanizmu samochodowego zostały już wymienione, a o pozostałych najlepiej zaświadczają skutki opieszałości w przypadku niezbędnej wymiany amortyzatorów. Sygnałem ich zużycia może być bowiem przede wszystkim nierówne zużywanie się opon, których wytarcia przyjmują kształt charakterystycznych łatek. Naturalną konsekwencją tego typu uszkodzeń jest także wydłużanie się drogi hamowania, niebezpieczne szczególnie przy dużych prędkościach i  przy trudnych warunkach atmosferycznych.

Typy amortyzatorów

Choć najpopularniejsze z amortyzatorów montowanych w naszych samochodach są amortyzatory gazowe i olejowe, to wraz z nimi współwystępują także inne typy. Znane nam to:

  • amortyzatory hydrauliczne (w tym olejowe);
  • amortyzatory pneumatyczne;
  • amortyzatory hydropneumatyczne (tzw. cieczowo-gazowe);
  • amortyzatory magnetyczne i elektromagnetyczne;
  • amortyzatory elastomerowe, wykorzystywane w rowerach;
  • amortyzatory sprężynowe;
  • amortyzatory gumowe.

Żywotność amortyzatorów

Producenci oryginalnych amortyzatorów gwarantują, że te wytrzymają nawet 200 tys. kilometrów przebytych dróg, choć tak naprawdę ich średnia wytrzymałość  mieści się w granicy 140 tys. km. Każdorazowo należy jednak wziąć pod uwagę, ze standardy odnoszą się do normalnych warunków użytkowania, a więc także do stosunkowo dobrej jakości nawierzchni i rozważnego sposobu prowadzenia pojazdu. Wiele z polskich dróg może być uznawanych za generujące trudne warunki  dla amortyzatorów samochodowych.

Tańsze zamienniki to często mniejsza wytrzymałość i konieczność częstej wymiany, która może nastąpić nawet już po 40 tys. km.

Share This