Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, jak wielki wpływ na komfort jazdy i bezpieczeństwo mają sprawne amortyzatory. Zużyte amortyzatory znacznie pogarszają jakość prowadzenia pojazdu – wydłużają drogę hamowania nawet o 30%, powodują “kołysanie” nadwozia, utratę stabilności pojazdu oraz przyczyniają się do szybszego zużywania innych elementów podwozia. Przez znawców branży motoryzacyjnej amortyzatory wraz z hamulcami i oponami zaliczane są do tzw. trójkąta bezpieczeństwa, czyli do tych elementów, które mają największy wpływ na bezpieczne prowadzenie pojazdu.

Rola amortyzatorów w samochodzie

Amortyzatory odpowiadają przede wszystkim za utrzymanie kontaktu kół z nawierzchnią. Ich główne zadanie polega na tłumieniu i absorbowaniu drgań podczas pokonywania nierówności. Auto, które ma niesprawne amortyzatory nie tylko gorzej się prowadzi, ale i znacząco obniża się poziom bezpieczeństwa w takim pojeździe. Amortyzatory ulegają stopniowemu wysłużeniu w trakcie codziennej eksploatacji. Ich charakterystyka tłumienia zmienia się stopniowo, dlatego wielu kierowców nie od razu zauważa pierwsze objawy zużycia amortyzatorów.

amortyzatory skrzypienie objawy 2

Podział amortyzatorów samochodowych

Amortyzatory mogą być klasyfikowane według kilku kryteriów. Click To TweetZwykle jednak stosuje się podział na amortyzatory olejowe i gazowe, które najczęściej występują w samochodach osobowych. Amortyzatory olejowe zaopatrzone w otwartą komorę kompensacyjną wykorzystują ciśnienie atmosferyczne. Cylinder, w którym znajduje się tłok, wypełniony jest olejem. To, jak porusza się tłok, jest uzależnione od stopnia gęstości oleju i średnicy zaworów. Amortyzatory olejowe to stosunkowo trwałe konstrukcje, w których regularnie należy uzupełniać poziom oleju. Do głównych wad tego typu amortyzatorów zalicza się stosunkowo dużą masę.

Amortyzatory gazowo-olejowe składają się z jednej rury, w której zainstalowany jest tłok. W tym wypadku czynnikiem tłumiącym jest sprężony azot, który przede wszystkim ma na celu nie dopuścić do tworzenia się pęcherzy parowo-gazowych powstających na skutek zmiany ciśnienia cieczy. Amortyzatory gazowo-olejowe uchodzą za znacznie szczelniejsze.

amortyzatory skrzypienie objawy 3

Skrzypiące amortyzatory – dlaczego tak się dzieje?

Skrzypiące amortyzatory mogą mieć kilka źródeł. Jednym z nich jest wysoki stopień zużycia amortyzatorów. Amortyzatory, które wydają nieprzyjemne i drażniące dźwięki powstałe wskutek nadmiernej eksploatacji, nadają się do wymiany. Skrzypienie i stukanie amortyzatorów najczęściej słyszalne jest podczas pokonywania nierówności i zakrętów. Może być objawem zużytego tłoku w amortyzatorze.

Kolejnym powodem skrzypiącego amortyzatora może być uszkodzenie mechaniczne, na przykład pęknięcie sprężyny amortyzatora lub wylanie się oleju krążącego w układzie tłumiącym.

Jeśli podczas jazdy często zdarza nam się usłyszeć niechciane dźwięki wydobywające się z amortyzatora, to w pierwszej kolejności należy sprawdzić jego kondycję i stan. Problem skrzypiącego amortyzatora można zminimalizować, dzięki zastosowaniu specjalnych smarów do amortyzatorów.

Jak często wymieniać amortyzatory?

Amortyzatory samochodów poruszających się po polskich drogą mogą wytrzymać ok. 60-80 tys. km Click To Tweet. Jednak ze względu na to, że jest to element, który ma istotny wpływ na nasze bezpieczeństwo, zaleca się regularnie sprawdzać amortyzatory w serwisie lub podczas przeglądu stanu technicznego. Bezwzględnie amortyzatory należy wymienić w przypadku, gdy ich sprawność spada do 30% lub gdy różnica w skuteczności pomiędzy jedną, a drugą osią wynosi 15%. Amortyzatory zawsze należy wymieniać parami na osi, nawet jeśli jedna oś wydaje nam się w pełni sprawna. Nie zawsze kierowca jest w stanie sam ocenić stopień zużycia amortyzatorów, dlatego w tym celu wskazany jest kontakt z mechanikiem.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czynniki wpływające na eksploatację amortyzatorów

W samochodzie osobowym, terenowym czy ciężarowym i każdym innym, bardzo ważną rolę odgrywają amortyzatory, których celem jest niwelowanie drgań, jakich...

Zamknij