Amortyzatory to kluczowe elementy zawieszenia. Tłumią drgania podczas jazdy i zapewniają pojazdowi stabilne pokonywanie wszelkich nierówności. Mają zatem spory wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort prowadzenia samochodu. Z tego powodu muszą być utrzymywane w dobrym stanie – między innymi poprzez prawidłowe wypełnienie odpowiednio dobranym olejem.

Typy amortyzatorów

Amortyzatory olejowe

Amortyzatory olejowe to tradycyjne rozwiązanie wykorzystywane w większości pojazdów. Składają się one z cylindra w postaci rury wypełnionej olejem hydraulicznym. W środku cylindra znajduje się przylegający do ścian rury tłok, który porusza się podczas pracy amortyzatorów. Tłok wyposażony jest w niewielkie zaworki, dzięki którym olej przepuszczany jest między komorami. Ruch tej części zależy głównie od dwóch czynników: wielkości zaworków oraz gęstości wypełniającego wnętrze rury preparatu.

Bardzo łatwo poprawić sprawność działania tego typu amortyzatorów – zazwyczaj pomaga po prostu uzupełnienie oleju. Zaletą wyposażenia samochodu w amortyzatory olejowe jest większa płynność jazdy i poprawa komfortu prowadzenia samochodu. Do wad takiego rozwiązania zalicza się natomiast sporą masę amortyzatorów oraz liniową siłę tłumienia.

Amortyzatory olejowo-gazowe

Amortyzatory olejowo-gazowe w skrócie nazywane są gazowymi lub hybrydowymi. Click To TweetTe elementy posiadają wewnątrz cylindra nie tylko gęstą ciecz, ale i gaz (konkretnie azot). Sprawia to, że olej zaczyna pracować dopiero przy stosunkowo dużych wychyleniach (odpowiadając za spowalnianie opadania tłoku). Amortyzatory hybrydowe uznaje się za pracujące szybciej oraz dokładniej niż olejowe. Poza tym są lżejsze niż tradycyjne części. Ich wadę stanowi dość delikatna konstrukcja, a także fakt, że w przypadku rozszczelnienia szybko tracą swoje właściwości.

Funkcja oleju do amortyzatorów

Olej stanowi w amortyzatorach tzw. czynnik roboczy. Jest pchany z miejsca na miejsce przez tłok, a jego główną funkcją jest tłumienie uderzeń. Ciecz wypełnia cały cylinder i stanowi opór dla tłoka poruszającego się z góry na dół. To prowadzi do wytracania energii i różnicy między siłą odbicia (większą) a siłą dobicia, ściśnięcia tłoku. Olej zatem jest tym czynnikiem, dzięki któremu jazda nie wiążę się z nieprzyjemnym podskakiwaniem pojazdu.

oleje do amortyzatorow samochodowych 2

Jak dobierać olej do amortyzatorów?

Od wyboru oleju do amortyzatorów zależy to, w jaki sposób nasze auto będzie poruszało się po drodze. Stąd tak ważne jest, aby dokładnie sprawdzić produkt przed jego zakupem. Podczas doboru oleju do tej części samochodu powinniśmy się kierować kilkoma podstawowymi zasadami:

  1. Wybierajmy oleje przeznaczone stricte do amortyzatorów.
  2. Dopasujmy preparat do odpowiedniego typu zawieszenia.
  3. Kupujmy olej dedykowany konkretnemu modelowi samochodu.
  4. Decydujmy się na produkty polecane, uznanych marek, pochodzące z pewnego źródła.
  5. Sprawdźmy parametry cieczy (im gęstszy olej, tym bardziej ,,przytłumione” działanie amortyzatorów).

Wymiana oleju do amortyzatorów – samodzielnie czy w warsztacie?

Wymianę oleju do amortyzatorów przy odpowiedniej wiedzy technicznej można wykonać samodzielnie. Click To Tweet Po usunięciu starego płynu warto wyczyścić pracujące powierzchnie. Dobrą praktyką jest również ,,przepłukanie” amortyzatora niewielką ilością nowego preparatu. Warto także, przy okazji wymiany oleju, skontrolować ogólny stan amortyzatorów. Osobom obawiającym się samodzielnego majsterkowania polecamy udać się do warsztatu samochodowego – tym bardziej, że właściwie dobrany i umiejętnie wymieniony olej w amortyzatorach przekłada się na komfort jazdy i płynność poruszania się pojazdu po drogach.

Olej do amortyzatorów jest cieczą, dzięki której elementy pojazdu odpowiadające za bezpieczną jazdę mogą działać sprawnie i przez długi czas zachowywać swoje właściwości. Pamiętajmy, aby wybierać go rozsądnie, mając na uwadze przede wszystkim konstrukcję własnego samochodu i sprawdzone pochodzenie.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zrób to sam: Obniżenie lub podniesienie zawieszenia w samochodzie

Samodzielne tuningowanie samochodu to dla pasjonatów motoryzacji dobra zabawa i ogromna satysfakcja. Wymaga jednak dużej wiedzy, umiejętności, niejednokrotnie precyzji i...

Zamknij