Rozwój technologiczny, który w XXI wieku osiąga zawrotne tempo, widoczny jest we wszystkich dziedzinach życia – także w motoryzacji. Konstruktorzy samochodów prześcigają się w wymyślaniu kolejnych nowoczesnych rozwiązań, które mogłyby nie tylko uprzyjemnić podróże pojazdami, ale także uczynić jazdę po drogach bardziej bezpieczną – zarówno dla kierowców, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Jednym z kroków ku temu, aby poruszanie się samochodem stało się wygodniejsze i bezpieczniejsze, jest stworzenie amortyzatorów nowej generacji. W artykule przedstawiamy cztery rozwiązania konstrukcyjne w tym zakresie.

Nowe technologie w amortyzatorach – dlaczego producenci ich poszukują?

Prawidłowa praca amortyzatorów kojarzy się przede wszystkim z określonym komfortem jazdy. Okazuje się jednak, że części te pełnią w samochodzie znacznie ważniejszą funkcję – wpływają na osiągi pojazdu, a więc mają duże znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jazdy samochodem. Producenci pojazdów zdają sobie sprawę z roli, jaką pełnią w autach amortyzatory, dlatego poszukują coraz to nowszych rozwiązań, które mogłyby zapewnić potencjalnym nabywcom samochodów jeszcze wyższy komfort podróżowania i poziom bezpieczeństwa gwarantujący spokojną, bezkolizyjną jazdę.

Konstrukcja amortyzatora ma wpływ na przyczepność kół samochodu do jezdni. Click To Tweet30 Kolejne rozwiązania technologiczne w zakresie budowy i funkcjonowania amortyzatorów mają na celu zapewnienie każdej z opon jak najlepszego kontaktu z podłożem. Trzeba również podkreślić, że amortyzatory nie działają w izolacji – to istotne składowe układu zawieszenia. Funkcjonowanie tych części ma wpływ również na inne podzespoły samochodu – przykładowo szacuje się, że nieprawidłowe działanie amortyzatorów wydłuża drogę hamowania po około 10%, a także negatywnie wpływa na systemy ABS, ESP oraz ASR.

Amortyzatory CDC

Amortyzatory CDC to części oparte na elektronicznym systemie wytłumiania drgań. Click To TweetTego typu rozwiązanie dedykowane jest posiadaczom samochodów osobowych o średnim, standardowym komforcie, które są regularnie i w dość dużym stopniu eksploatowane. Układ z amortyzatorami CDC posiada dużą ilość czujników mierzących parametry takie jak: przemieszczenia osi tylnej i przedniej, siła hamowania, poziom obciążenia samochodu oraz to, jak przeciążenia rozkładają się podczas hamowania, przyspieszania i skręcania na poszczególne elementy pojazdu. Wartości parametrów po odczytaniu zostają przesłane do jednostki sterującej, następnie inteligentny system samodzielnie oblicza optymalną siłę tłumienia (z częstotliwością co 5 milisekund) dla warunków panujących na drodze oraz sytuacji pojazdu (system CDC rozpoznaje, czy poruszamy się po mieście, czy jedziemy autostradą).

Flex Ride

To nieco inny system niż opisany wyżej, jednak również oparty na zastosowaniu amortyzatorów CDC. Flex Ride umożliwia kierowcy samodzielne regulowanie siły tłumienia za pomocą przycisku. Osoba siedząca za kółkiem może wybierać spośród specjalnie przygotowanych trybów tłumienia, z których każdy dostosowany jest do innej sytuacji drogowej.

amortyzatory nowej generacji 1

Układ PDC

Układ PDC, podobnie jak systemy opisane wyżej, przeznaczony jest do kontrolowanego regulowania stopnia amortyzacji samochodu. Konstruktorzy PDC zrezygnowali jednak z zastosowania elektroniki. To bardzo istotna informacja dla posiadaczy samochodów wyposażonych w standardowe amortyzatory współpracujące z pneumatycznymi resorami. Amortyzatory PDC, sterowane za pomocą pneumatyki, z powodzeniem mogą zastąpić standardowe części.

System Vario

To ostatni z opisywanych w naszym artykule system amortyzatorów nowej generacji. W przypadku systemu Vario wykorzystuje się tzw. amortyzatory dwururowe (z dwoma komorami wypełnionymi olejem). Technologia ta ma tę zaletę, iż umożliwia dostosowanie siły tłumienia w sposób automatyczny do obciążenia, któremu w trakcie jazdy poddawany jest samochód.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wszystko o nowoczesnych amortyzatorach CDC

Pierwsze elektronicznie regulowane systemy tłumienia drgań pojawiły się już na początku lat 80. Wraz z biegiem czasu rozwijały się różne...

Zamknij