Większość kierowców kojarzy działanie amortyzatorów z tłumieniem drgań podczas jazdy. To jednak nie jedyna funkcja tych części. Amortyzatory są jednym z elementów układu hamulcowego, a ten, jak wiemy, ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze. Warto dowiedzieć się więcej na temat pracy amortyzatorów i tego, jak silnie ich sprawne działanie związane jest z bezwypadkową jazdą.

Amortyzatory a bezpieczeństwo na drodze

Koła samochodu, jeśli zostaną oderwane od podłoża, nie przenoszą na pojazd siły hamowania, napędu i innych parametrów – auto niestykające się z podłożem właściwie nie reaguje na działania kierowcy. To właśnie dlatego tak istotne jest, aby w samochodzie były zamontowane prawidłowo działające amortyzatory, zapewniające odpowiedni kontakt kół z powierzchnią jezdni.

Amortyzatory powinny tłumić drgania w optymalny sposób. Click To TweetJeśli tłumienie będzie zbyt silne, przyczepność samochodu nie będzie wystarczająca. Jeżeli zaś tłumienie będzie za słabe, kierowca i pasażerowie będą odczuwali podczas jazdy bardzo duży dyskomfort. Dodatkowo silne drgania, wstrząsy w płaszczyźnie pionowej nie są zdrowe dla organizmu i mogą mieć negatywny wpływ na ludzkie narządy wewnętrzne.

Rodzaj amortyzatorów – czy ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy?

Można mówić o dwóch podstawowych rodzajach amortyzatorów – olejowych oraz olejowo-gazowych. Co ciekawe, typ części ma wpływ na poziom bezpieczeństwa na drodze. Amortyzatory olejowe, w większości znajdujące się w starszych modelach samochodów, to elementy o dość słabej konstrukcji. W ich przypadku komfort jazdy zapewniany jest kosztem mniejszej przyczepności pojazdu, obniżonej siły tłumienia oraz negatywnego wpływu na czas reakcji kierowcy.

Amortyzatory olejowo-gazowe powoli stają się standardem. Tego typu części dają lepszą przyczepność niż amortyzatory olejowe. Amortyzatory olejowo-gazowe dodatkowo są odporniejsze na zmienne warunki atmosferyczne. Można je również regulować, a także nadzorować parametry ich pracy.

praca amortyzatora bezpieczenstwo na drodze 1

Zużycie amortyzatorów jako przyczyna wypadków

Zużyte amortyzatory dają o sobie znać podczas jazdy. Każdy kierowca z pewnością wyczuje sytuację, w której części te zaczną odmawiać posłuszeństwa. Wyeksploatowane amortyzatory skutkują przede wszystkim wydłużoną drogą hamowania (nawet o 15%). Dodatkowo auto na zakrętach nie daje się prowadzić równo, ,,ucieka” kierowcy. Podskakują również koła samochodu, układ kierowniczy wibruje. Postronni obserwatorzy mogą zauważyć też kołysanie karoserii. Charakterystyczny dla zużytych amortyzatorów jest również efekt ,,nurkowania” podczas hamowania pojazdu. W skrajnych przypadkach samochód może wykazywać brak odporności nawet na takie czynniki, jak podmuchy wiatru, i pod wpływem tych silniejszych ciążyć ku jednej ze stron. Konsekwencję jazdy na wyekslopatowanych amortyzatorach stanowi szybsze zużycie innych elementów pojazdu – w szczególności opon oraz układu kierowniczego.

Kontrola amortyzatorów – jak samodzielnie sprawdzić, czy możesz jeździć bezpiecznie?

Amortyzatory łatwo sprawdzić samodzielnie – wystarczy nacisnąć karoserię w okolicach zderzaka i zaobserwować, ile razy auto ,,wahnie się”, nim powróci do stanu równowagi. Norma to 2-3 wahnięcia. Warto jednak pamiętać, że ten sposób kontroli nie pozwala na wykrycie ukrytych wad czy wszystkich uszkodzeń, które mogą mieć realny wpływ na obniżenie poziomu bezpieczeństwa podczas jazdy.

Amortyzatory i bezpieczeństwo – kilka dobrych rad

Aby poruszać się po drodze w pełni bezpiecznie, warto stosować się do kilku podstawowych zasad dotyczących eksploatacji amortyzatorów. Przede wszystkim stan części należy kontrolować regularnie, co najmniej dwa razy w roku. Jeśli korzystamy z usług stacji kontroli pojazdów, warto poprosić o wydruk efektów kontroli – ułatwi to pracę mechanikowi bądź innemu specjaliście w przypadku ewentualnej naprawy amortyzatorów.

Ważna w przypadku amortyzatorów jest także technika jazdy. Click To Tweet Warto omijać dziury i wszelkie nierówności na drodze, dobrze jest nie najeżdżać gwałtownie na krawężniki. W zakresie wymiany, renowacji i eksploatacji warto ufać specjalistom, nie amatorom – do uwag internautów czy anonimowych forumowiczów należy podchodzić z dystansem. Sam wybór części (typu i producenta amortyzatorów) należy zawsze powierzać fachowcowi.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zawieszenie na amortyzatorach hydropneumatycznych – jak działa?

Zawieszenie z amortyzatorami hydropneumatycznymi uważane jest za bardziej komfortowe niż tradycyjnie. Jego zwolennicy twierdzą, że instalacja takiego rozwiązania znacznie podnosi...

Zamknij