Dodatkowy bagażnik samochodowy doskonale sprawdza się podczas wielu rozmaitych sytuacji. Dostępnych jest wiele modeli o różnej wielkości, a także przeznaczeniu. Największym zainteresowaniem cieszy się bagażnik na rowery, jednak nie mniej popularne są skrzynie na nadprogramowe bagaże. Montaż bagażnika możemy wykonać samodzielnie, o ile dobrze przygotujemy się do tego zadania. Ważne jest, aby zrobić to w sposób prawidłowy, gdyż bezpośrednio przedkłada się to na bezpieczeństwo nasze, a także innych uczestników ruchu drogowego. Poniżej przedstawiono, jak [u]krok po kroku zamontować bagażnik samochodowy[/u].

Jak przymocować bagażnik dachowy?

Bagażnik dachowy to zdecydowanie najchętniej kupowany model. Click To Tweet Jest on nie tylko praktyczny, ale również bezproblemowy w eksploatacji. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że wiele osób montuje bagażnik właśnie na dachu swojego pojazdu.
Zamocowanie bagażnika dachowego nie jest skomplikowane, a także nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Z tym zadaniem poradzą sobie nawet osoby, które nie mają zbyt dużej wiedzy z zakresu tego rodzaju prac. Należy jedynie stosować się zaleceń producenta. Bardzo ciężko popełnić tu jakikolwiek błąd, więc nie musimy martwić się, że zamontujemy bagażnik nieprawidłowo.
Samodzielny montaż bagażnika zwykle nie trwa długo. Wykonanie go w domowym zaciszu pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze, które wydalibyśmy np. na wizytę u fachowca. Warto więc spróbować samodzielnie zamontować bagażnik, a jeśli nam się to nie uda, to dopiero wtedy szukać pomocy.
O czym powinniśmy pamiętać? Najważniejsze wskazówki umieszczono w kolejnych akapitach.

Znajdź odpowiedni model

Jak wyżej wspomniano, na rynku znajdziemy minimum kilkanaście modeli bagażników dachowych. Istotnym jest, aby spośród nich znaleźć ten „jedyny”, który spełni wszystkie nasze potrzeby. Pozornie może wydawać się to łatwym zadaniem, ale to zwykle na tym etapie tracimy najwięcej czasu.
Warto zastanowić się, do czego będzie służył nam bagażnik. Czy mamy zamiar przewozić na niem rowery, sprzęt sportowy, czy walizki? Jak często będziemy z niego korzystać? Czy potrzebujemy dużej ilości dodatkowej przestrzeni? Dokonując odpowiedzi na pytania z pewnością uda nam się szybko podjąć właściwą decyzję. W sklepach znajdziemy również wiele modeli, które rekomendowane są np. do przewożenia nart, czy też innych produktów.
Podczas podejmowania decyzji musimy również pamiętać, aby nie kierować się wyłącznie niską ceną. Z założenia bagażnik samochodowy [u]powinien służyć nam wiele sezonów[/b]. Właśnie dlatego na pierwszym miejscu powinniśmy postawić jego jakość, a także odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych.

montaz bagaznika samochodowego 1 1024x682

Wybierz właściwy sposób mocowania

Mocowanie bagażnika odgrywa bardzo ważną rolę podczas montażu. Musimy pamiętać, że nie każdy model będzie pasował do naszego pojazdu. Jeśli nasz samochód posiada na dachu relingi (mają one postać wąskich, podłużnych belek), to zadanie jest o wiele prostsze. Wybrany przez nas box wystarczy do nich przykręcić, a bagażnik będzie zamontowany.
Niestety wyżej wspomniane rozwiązanie nie znalazło zastosowania w wielu samochodach. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasze auto nie posiada relingów. W taki przypadku jesteśmy zmuszeni do zakupu specjalnych belek wyposażonych w stopki. To właśnie do nich będziemy mocować nasz box. Warto pamiętać, że są one mocowane bezpośrednio do karoserii. Najtańszym wariantem są listwy stalowe, jednak nie są one zbyt trwałe. O wiele bardziej żywotne będą listwy aluminiowe, jednak ich minusem już wyższy koszt zakupu.

Przykręcenie bagażnika

Pierwszym zadaniem po zakupie bagażnika będzie złożenie wszystkich elementów. Click To Tweet Należy przestrzegać zasad umieszczonych w instrukcji, a z pewnością uda nam się sprawnie zrealizować to zadanie. Lepiej nie robić tego na wyczucie, gdyż w ten sposób łatwo się pogubić, szczególnie gdy montujemy bagażnik samochodowy po raz pierwszy.
Ważnym jest, aby śrub nie zaciskać zbyt mocno, gdyż ciężej będzie nam dokonać poprawek. Gotowy box należy umieścić na dachu, a następnie ustawić go w pożądanej pozycji. Zwykle stabilizacja bagażnika odbywa się poprzez dołączone zaczepy. Alternatywą jest specjalny system dociskowy, który ułatwi nam pracę.
Musimy pamiętać, aby dociskać zatrzaski dopiero w momencie, gdy jesteśmy w stu procentach pewni, że bagażnik leży na dachu stabilnie.

Czy warto samodzielnie mocować bagażnik samochodowy?

Zamocowanie bagażnika samochodowego jest relatywnie łatwe i szybkie, więc nie warto zgłaszać się z tym do fachowca. O ile mamy odrobinę smykałki do prac technicznych, to z pewnością poradzimy sobie z tym zadaniem nawet, jeśli robimy to pierwszy raz w życiu.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Praca amortyzatora a bezpieczeństwo na drodze

Większość kierowców kojarzy działanie amortyzatorów z tłumieniem drgań podczas jazdy. To jednak nie jedyna funkcja tych części. Amortyzatory są jednym...

Zamknij