Samochód osobowy składa się z wielu układów i podzespołów, które odpowiadają za różne czynności. Amortyzatory mają wpływ na niwelowanie drgań, powstających podczas kontaktu kół z nierówną nawierzchnią drogi, dlatego mają przełożenie na komfort jazdy. Jednocześnie są odpowiedzialne za utrzymywanie ciągłego kontaktu kół z nawierzchnią i decydują w sposób pośredni o poprawnym działaniu elektronicznych układów, takich jak ABS i ESP.  W jaki sposób amortyzatory wpływają na bezpieczeństwo jazdy samochodem i dlaczego trzeba je okresowo wymieniać?

Dlaczego trzeba wymieniać amortyzatory?

Na polskich drogach, które niestety w wielu miejscach mają nawierzchnię w bardzo złym stanie, amortyzatory samochodowe przetrwają około 100 000 km, ale stopień ich zużycia uzależniony jest od jakości dróg, po których najczęściej się poruszamy, stylu jazdy kierowcy i warunków, w jakich pracuje amortyzator.

Amortyzatory w czasie jazdy poddawane są dużym obciążeniom, a bezpieczna jazda wymaga ich sprawności na poziomie powyżej 50 proc. Jeśli zbagatelizujemy fakt, że mechanik kwalifikuje nasze amortyzatory do wymiany, narażamy się na wydłużenie drogi hamowania lub nietrzymanie auta na ostrych zakrętach. Wpływa to więc jak najbardziej na bezpieczeństwo nasze, pasażerów i wszystkich innych użytkowników ruchu drogowego. Sprawne amortyzatory wpływają korzystnie na kondycję całego układu zawieszenia pojazdu.

bezpieczeństwo2 1024x680

Po czym poznać że amortyzator jest do wymiany?

Oznaki, że amortyzator jest niesprawny i zużyty, są łatwe do rozpoznania, ponieważ kierowca je wyczuwa podczas jazdy. Do najbardziej typowych sygnałów wskazujących na zużycie amortyzatorów zaliczyć należy:

  • wydłużoną drogę hamowania – droga hamowania może być wydłużona nawet o kilka metrów, a spowodowane jest to niedostatecznym kontaktem kół i nawierzchni,
  • odrywanie kół od nawierzchni – koła w charakterystyczny sposób zaczynają podskakiwać,
  • wyciek oleju z amortyzatorów – jeśli na amortyzatorze znajduje się niewielka powłoka olejowa jest to dopuszczalne, ponieważ służy ona do smarowania tłoczyska,
  • niepewne prowadzenie pojazdu na zakrętach – samochód nie zachowuje się stabilnie podczas wchodzenia i pokonywania zakrętu,
  • wibrujący układ kierowniczy,
  • kołysząca się karoseria,
  • efekt „nurkowania” podczas naciskania pedału hamulca,
  • brak odporności na boczne podmuchy wiatru,
  • szybsze zużywanie się elementów układu kierowniczego i części gumowo-metalowych zawieszenia,
  • nierównomierne zużywanie się opon.

 

Kontrola amortyzatorów

Jeśli podejrzewamy, że nasze amortyzatory są zużyte i nie działają prawidłowo, należy udać się na stację diagnostyczną, gdzie zostaną one zbadane. Pomiar sprawności amortyzatorów polega na kontroli czasu przylegania koła do podłoża w czasie zadawania określonych wymuszeń o różnych częstotliwościach. Wynik podawany jest w procentach. Teoretycznie, jeśli wynik znajduje się powyżej granicy 80 proc., amortyzatory są w bardzo dobrym stanie. Wartość w granicach od 50 do 80 proc. oznacza stan dostateczny, a poniżej 50 proc. – stan niedostateczny. Taka okresowa kontrola amortyzatorów według zaleceń producentów aut powinna odbywać się co 20-30 tys. km.

Skutki jazdy na zużytym amortyzatorze

Niektórzy kierowcy wolą zużyć całkowicie amortyzator i dopiero go wymienić. Click To Tweet Nie myślą o konsekwencjach ich lekkomyślnej decyzji, podyktowanej najczęściej względami ekonomicznymi. Lepiej jednak zapłacić za parę amortyzatorów i ich wymianę w warsztacie, niż narażać swój pojazd na:

  • dodatkowe usterki zawieszenia,
  • uszkodzenie silnika,
  • wydłużoną drogę hamowania,
  • utratę przyczepności,
  • szybsze zużycie opon, kwalifikujące je do wymiany.

Niesprawne amortyzatory powodują obniżenie komfortu jazdy samochodem, ale też wpływają na utratę przyczepności, co prowadzi do większego ryzyka wypadków drogowych.

Zużyte amortyzatory trzeba w jak najkrótszym czasie wymienić. Dokonujemy tego zawsze parami na wspólnej osi. Tylko dzięki temu zapewnimy sobie i innym należyty poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Amortyzator gazowy vs. Amortyzator olejowy. Porównanie

Zadaniem amortyzatorów w samochodzie jest minimalizowanie wszelkiego rodzaju drgań, wywołanych pracą elementów sprężystych. Jednocześnie amortyzatory powinny zapewniać wyższy komfort jazdy,...

Zamknij